Spółka nieruchomościowa – wartość nieruchomości
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji dnia 6 maja 2022 roku numer 0111-KDIB1-1.4010.523.2021.2.AW zwraca uwagę , iż przy określaniu wartości nieruchomości należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości – dalej u.o.r.
Organ podatkowy przyznał rację wnioskodawcy, że przyjął rozumienie pojęcia aktywów zgodnie z ustawą o rachunkowości. Jednakże nie zgodził się, że analizując warunek przekroczenia przez wartość bilansową nieruchomości 50% wartości bilansowej aktywów, należy nie uwzględniać aktywów, które w bilansie ujęto jako aktywa obrotowe. Przeczy temu literalna wykładnia przepisu art. 4a pkt 35 lit. b u.p.d.o.p, definiującego spółkę nieruchomościową (w przypadku podmiotu innego niż rozpoczynającego działalność, a takim są Państwo). Ustawodawca posługuje się pojęciem „aktywów”, nie dokonując podziału na aktywa trwałe i obrotowe. W związku z tym należy przyjąć, że ustalając wartość bilansową nieruchomości trzeba uwzględnić zarówno te nieruchomości, które w bilansie ujęto jako aktywa trwałe jak i aktywa obrotowe (rzeczowe aktywa obrotowe).
Podsumowując organ podatkowy nie zgodził się, że ustalając wartość bilansową nieruchomości, Spółka powinna brać pod uwagę tylko wartość aktywów rzeczowych, a to oznacza, że aktywa obrotowe, do których Spółka zalicza np. produkty, zapasy, towary nie są uwzględniane w tej wartości.