Konfuzja a określenie przychodu ze sprzedaży przedmiotu leasingu
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 04.07.2022 roku numer 0111-KDIB1-1.4010.10.2022.1.AW
Zapytanie Podatnika
Czy w przypadku dokonania konfuzji, prawidłowym będzie określenie przychodu ze sprzedaży przedmiotu leasingu po stronie Spółki dla umów leasingu operacyjnego w wartość co najmniej niespłaconego kapitału, przy czym nie będzie ona niższa niż hipotetyczna wartość netto, zgodnie z art. 17c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dla umów leasingu finansowego będzie ukształtowana dowolnie, zgodnie z art. 17g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stanowisko Urzędu
Przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu należy określić zgodnie z art. 17c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku leasingu operacyjnego oraz zgodnie z art. 17g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku leasingu finansowego, albowiem w niniejszej sprawie powołane powyżej przepisy nie znajdą zastosowania. Wskazać należy, że przepisy art. 17c, 17g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do skutków podatkowych związanych z przeniesieniem własności przedmiotu leasingu przez finansującego na korzystającego po upływie podstawowego okresu umowy leasingu. Z wniosku wynika, że przedmiot leasingu zostanie przeniesiony przez finansującego na rzecz klienta (korzystającego) przed upływem podstawowego okresu umowy leasingu. Dlatego też, z uwagi na powyższe w niniejszej sprawie nie będą miały zastosowania powołane przez Państwa przepisy art. 17c, 17g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym, przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu, o którym mowa we wniosku, należy ustalić na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym:
przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy określa ten przychód w wysokości wartości rynkowej.