dostawca niezarejestrowany w Polsce do VAT a WNT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji Indywidualnej z dnia 19 maja 2022 roku numer 0113-KDIPT1-2.4012.152.2022.2.JS odniósł się do pytania podatnika czy nabycie przez Państwa Towarów od dostawcy zagranicznego niezarejestrowanego w Polsce do celów VAT stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie Towarów czy zakup Towarów na terytorium Polski.
W stanie faktycznym sprawa dotyczyła transakcję dostawy Towarów dokonaną przez kontrahenta ze Szwajcarii. Towary te by ły traktowane jako odpad i z dokumentów dotyczących przemieszczenia odpadów wynikało, iż odpady zostały wyprodukowane lub były zbierane i wysyłane przez podmiot francuski, który jest zarejestrowany do celów VAT we Francji. Spółka nie posiadała wiedzy co do warunków sprzedaży uzgodnionych pomiędzy francuskim wytwórcą/zbierającym a Dostawcą Towarów do S.
Odnosząc się do ww. kwestii w oparciu o przedstawiony opis sprawy Organ podatkowy stwierdził, że w okolicznościach niniejszej sprawy występują dwie dostawy:
1) dostawa między podmiotem z Francji a Dostawcą (podmiotem ze Szwajcarii), oraz
2) dostawa między Dostawcą a Państwem,
przy czym Towar transportowany jest od podmiotu we Francji bezpośrednio do Państwa, a organizatorem transportu Towarów jest Dostawca.
W związku z powyższym ww. dostawy należy uznać za transakcje łańcuchowe w wyniku, których towar będący przedmiotem transakcji jest transportowany bezpośrednio od dostawcy z innego państwa członkowskiego UE do Państwa zakładu w A. lub innego wskazanego przez Państwo miejsca dostawy na terytorium RP.
Jednocześnie wskazać, że skoro za transport Towarów odpowiedzialny jest Dostawca będący podmiotem pośredniczącym i z okoliczności sprawy nie wynika aby podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, to transport należy przyporządkować pierwszej dostawie, tj. dostawie między podmiotem z Francji a Dostawcą. Tym samym pierwszą dostawę dokonaną pomiędzy podmiotem z Francji a Dostawcą należy traktować jako „transakcję ruchomą”.
Natomiast dostawy Towarów dokonane pomiędzy Dostawcą a Państwem należy uznać za transakcje o charakterze „nieruchomym”, dla których – stosownie do art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy – miejscem świadczenia jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu Towarów, tj. terytorium kraju.
W konsekwencji dostawa do Państwa Towarów (materiału wsadowego do procesu produkcyjnego) od Dostawcy (tj. podmiotu zagranicznego niezarejestrowanego w Polsce do celów VAT) jako dostawa nieruchoma nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Miejscem dostawy ww. Towarów i opodatkowania tej czynności – jak wyżej wskazano – jest terytorium Polski jako państwo zakończenia transportu. Przy czym wskazać należy, że skoro w okolicznościach niniejszej sprawy dokonującym na Państwa rzecz ww. dostawy Towarów jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, jak również niezarejestrowany w Polsce do celów VAT, to jesteście Państwo zobowiązani do rozliczenia przedmiotowej dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy.